Jartiyer Takımları Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Jartiyer Nedir?

Jartiyerler, bele veya bacağa sıkıca oturan kumaş bantlardır, çorap tutucu olarak kullanılırlar.Elastik kumaşların icadından önce çoraplar esnek ve bacağı sıkıca saran bir yapıya sahip değildi, bu yüzden yerçekimine boyun eğip sık sık aşağıya kayar, siz de ikide birde onları çekiştirmek zorunda kalırdınız. Yürürken sürekli kayan çorapları düzeltmenin ne denli zahmetli bir iş olduğunu düşünürsek, icad eden kişinin o dönemde epeyce hayır duası aldığını kestirebiliriz. O yıllarda çorap askıları hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılırdı ama günümüzden farklı olarak bacağın daha alt kısımlarına, dizin hemen altına bağlanırlardı. 20. yüzyılın başlarında esnek kumaşların çorap üretiminde kullanılmaya başlanmasıyla jartiyerler bir kadın aksesuarına dönüştü.Jartiyer Kullanmak Sağlıklı mıdır?

Külotlu çorapların kullanımı kolay ve rahattır. Buna karşın genital bölgenin uzun süre havasız kalmasına neden olur. Bu da uzun kullanımlarda, bakteri üremesine ve kötü kokulara neden olabilir. Bu bakımdan genital bölgenizin havasız kalmasına neden olmayan jartiyerli çorapları ile, külotlu benzerlerine göre daha fazla hijyen sağlarsınız. Ayrıca bir külotlu çorap üzerinizde fileli jartiyer çorabı kadar cezbedici durmaz. Özel anlarınıza has çekiciliğinizi ön plana çıkartacak olan jartiyer Fantazi Jartiyer & Büstiyerçeşitlerini Dantelistan'dan online sipariş verebilirsiniz. Erkekler tarafından farkedilmek, görünmek isteyenkadınların kendini daha seksi hissetmek için jartiyerli takımlar giydiği bir sır değildir. Bazı kadınlarsa jartiyeri rahatlığı için tercih ettiklerini söyler. Hangi sebeple olursa olsun Sanıldığının aksine jartiyerli çorap kullanmanın özel bir güçlüğü yoktur. Eğer siz de bu harika askıları çoraplarınızda denemek istiyor ama nasıl giyileceğini bilmiyorsanız, bu yazı tam sizin için.

Jartiyer Nasıl Giyilir?

Jartiyer takmak aslında hiç de zor değildir. Aşağıdaki 5 basit adıma dikkat ederek siz de kolayca jartiyerlerinizi takabilirsiniz.

1

kemeri Takın

Jartiyer Nasıl Giyilir 1

Kemeri bel çizginize düzgünce oturacak şekilde takın.

Bazı kemerlerin ayarı yoktur onları sadece takarsınız. Mamafih çoğunda kemerin sıkılığını belinize göre ayarlamanızı sağlayan kanca - kopça sistemleri veya yapışkan cırt bantlar bulunur.
Önce kemeri belinizin etrafına dolayın, genellikle birleşme yeri arkaya doğrudur, sıkılığını ne düşecek kadar gevşek ne de belinizi rahatsız edecek kadar sıkı olmayacak şekilde ayarlayın.


 • Jartiyer kemerini belinize dolayın. Kemer bel çizginize tam oturmalıdır.
 • Arka taraftaki kancaları halkalara takın. Sizin için en uygun halka sırasını seçin, bu aşama tıpkı sutyen takmak gibidir.
 • Eğer kopçaları tersten bağlamakta zorluk çekerseniz, kemeri öne çevirip bağlayabilirsiniz.
2

Çorabı Giyin

Jartiyer Nasıl Giyilir 2

Çorap baldırınıza düzgünce oturmalı.

Çorabı doğru yüksekliğe kadar çekin. Kayışlarını çorabınızın yüksekliğine göre ayarlayın..


 • Yan, ön ve arkadaki askıları birbirlerine göre farklı uzunluklarda ayarlamalısınız. Arka tarafta kalan askıları, rahat oturup kalkabilmeniz için öndekilere göre biraz daha uzun bırakmalısınız.
 • Yanlardakileri ise arkadakilerden 2,5 santim daha kısa olacak şekilde ayarlayın. Öndeki askı ise arkadakilerden 5 santim daha kısa tutulmalıdır. Tüm bu ayarlamalar eğildiğinizde ve oturup kalkarken rahat etmenizi sağlayacaktır.
3

Askıları Çoraba Takın

Jartiyer Nasıl Giyilir 3

Bütün klipsleri bu şekilde sırayla çorabınıza tutturun.

Askıların ucunda plastik bir çıkıntı ve onun üzerine oturan metal bir toka kilidi bulunur. Bunları çoraba takmak için, plastik kısmı çorabın üst tarafının arkasına gelecek şekilde tutup metal tokayı üstüne geçirin. Her askı tokası dik bir açıyla yere dönük olmalıdır. Bütün klipsleri bu şekilde sırayla çorabınıza tutturun.


 • Bir klipsi tuttururken plastik çıkıntıyı arkasından elinizle bastırın bu şekilde tokaya oturup oturmadığını görebilirsiniz. Gene de fazla bastırmayın, aksi takdirde çorabınız delinebilir.
 • Jartiyer kemerlerinin üzerinde onların yüksekliklerini ayarlamaya yarayan alt tarafı kısa arka tarafı uzun tokalar bulunur. Uzun tarafından tutarak onları aşağıda doğru itip kayışların gerginliğini ayarlayabilirsiniz.
 • Plastik tokalarınız varsa dikkatli olun, fazla güçlü bastırırsanız kolayca ikiye ayrılabilir. Bu durumda jartiyer kullanılamaz hale gelecektir.
4

Tekrar ayarlayın

Jartiyer Nasıl Giyilir 4

Askıların uzunluklarını kontrol edin.

Çorabınızı giyip askılarınızı bağladıktan sonra, uzunluklarını tekrar kontrol edin. Ayrıca onları gün içinde de ayarlamanız gerekebilir, bunu en rahat tuvalete gittiğinizde yapabilirsiniz.


 • Oturup kalkarak çorapların bacaklarınıza nasıl oturduğunu kontrol edin. Askıların çok gergin olmamasına dikkat edin, aksi takdirde oturduğunuzda askılar atabilir. Bunun çok hoş bir durum olmadığını kestirebilirsiniz.
 • Ayağa kalktığınızda da yeteri kadar gergin olmalı, yoksa çoraplarınız aşağıya sarkıp ayak bileklerinizde toplanabilir
 • Ön, yan ve arkadaki jartiyer askılarının uzunluğunu bedeninize ve bacaklarınızın uzunluğuna göre ayarlamalısınız.
5

En son külotunuzu giyin

Jariyer Nasıl Giyilir 5

Külotunuzu askıların üzerine giyin.

Bu kısım sezgilerinize ve mantığınıza aykırı gibi görünebilir, öyle ya, külotunuz alta, jartiyerler de üste durmalıdır. Ancak eğer gün içinde banyoyu kullanırken rahat etmek istiyorsanız en son külotunuzu giymelisiniz. Aksi takdirde külotunuzu aşağıya indirmek için bütün jartiyer kayışlarını tek tek açmak zorunda kalırsınız. külotu jartiyerin üzerine giymek bu sorunu aşmanıza yardım eder.


 • Bu sebeple, eğer jartiyeri kısa bir süre için giyiyorsanız, alta külotu giyip sonra jartiyeri takmanız fazla sorun olmayabilir.
 • Eğer jartiyerli çorabınız bütün gün boyunca üzerinizde olacaksa külodunuzu askıların üstüne giymeniz daha iyi olur. tabi etek ya da pantolonun en üstte olması şartıyla… :)
 • Tercihinize bağlı olarak isterseniz külot giymeden de çıkabilirsiniz.

Yeni Gelen Jartiyer Takımlar