Uyku kalitenizi arttırmak için doğru pijamayı seçin

Rahat ve dinlendirici bir uyku için doğru seçilmiş pijamalarla uyumalısınız.


KUMAŞA ODAKLANIN
Her şeyden önce giydiğinizde teninize dokunuşu hoşunuza giden kumaşları tercih edin. Örneğin ipeğin kayganlığından hoşlanmıyorsanız, ipek karışımlı kumaşlardan üretilmiş pijamalar giymeyin. Stratejik düşünün, giydiklerinizin gece boyunca vücut ısınızın korunmasına yardımcı olması gerektiğini göz önünde bulundurarak aşağıdaki kumaşlardan birinden üretilmiş uyku kıyafetlerini tercih edin.

Pamuk: rahat hafif ve yumuşak dokunuşlu olmasının yanında nefes alan dokusuyla hava dolaşımı sağlar. Ancak pamuklu kumaşlarda ısı yalıtımı zayıftır, özellikle soğuk havalarda üzerinizde kalın bir battaniye yahut yorgan yoksa üşümenize sebep olabilir. Bunun yanında pamuk nemi dışarı atma konusunda da çok başarılı değildir, bu yüzden eğer geceleri çok terleyen biri iseniz sizin için uygun olmayabilir.

İpek: İpek sihirli bir ısı düzenleyicidir. Üşüdüğünüz zaman sıcak, terlediğiniz zamanlarda sizi serin tutar. Ancak gerçek ipek kumaşlar çok pahalıdır ve kuru temizleme gerektirir. Ayrıca ipek çok kaygandır, gece yatarken üzerinizden kayıp rahatsızlık verebilir.

Pazen: Soğuk havalarda pazenden yapılmış bir pijama takım aradığınız şey olabilir. Kumaşı konforlu ve rahattır. Hava dolaşımına izin veren dokusuyla sizi fazla ısıtmadan sıcak tutar. Pazen pijamalar en sağlıklı uyku kıyafetlerinden biridir.

Ter emici kumaşlar: Eğer geceleri uyurken vücudunuz aşırı ısınıyor, sık sık terliyorsanız, ter emici uyku kıyafetlerini tercih etmelisiniz. Bu tür kumaşlar teri ciltten uzaklaştırıp dışarı atacak şekilde üretilmişlerdir. Vücut sıcaklığını sabit tutmaya yardımcı olurlar.

Yün ve Tiftik:Bu kumaşlar vücudunuzu sıcak tutmanın ötesinde bir aşırı sıcağa neden olabilir. Ayrıca yün, cildi tahriş edebilir, kaşıntıya ve gece uykunuzun bozulmasına sebep olabilir. Buna ek olarak tiftik hava dolaşımına izin vermez, sizi terletebilir. Kaloriferle ısıtılan modern evlerde, yün ve tiftik kumaşlardan yapılmış pijamalarla uyumak çok konforlu değildir.

DETAYCI OLUN
Uyku kıyafeti alışverişi yaparken, kumaştan daha fazlasını hesaba katın. Beden ölçünüze uygun modelleri satın almaya özen gösterin. Sizi sarıp sarmalayıp kuşatacağına, üzerinizden düşen kötü bir pijama uyku kalitenizi olumsuz etkileyecektir. Düğme, çıtçıt, kopça gibi elemanlar eğer cildinizi tahriş edip, batarsa bu geceleri sorun olabilir. Elastik materyallerin teninizi çok sıkıp hava almasına engel olacak kadar dar, ya da üzerinizden kayıp düşecek kadar bol olmamasına dikkat edin.

>pijama seçiminde detayların önemi

AYAKLARINIZI UNUTMAYIN
Yatağa giderken sıklıkla yapılan bir hata da, ayakları dikkate almamaktır. Ayakların üşümesi gerçekten de uykusuzluk problemleriyle ilişkilendirilir. Fakat ayakları fazla ısıtmak bütün vücudun çok ısınmasına sebep olabilir. Eğer yatağa çorapla girmeyi seviyorsanız, bu iş için ince bir çift çorap ayırın.

ÇIPLAK UYUMAYI DENEYİN
İster inanın ister inanmayın ama yatağa uyku kıyafetleri olmadan girmenin uyku üzerinde olumlu rol oynadığı gözlenmiş. Gece uyurken vücudun çok sıcak olmasının, yaşlanmayı engelleyici ve onarıcı özelliklere sahip melatonin ve büyüme hormonu salgısını azalttığı bilinen bir gerçek. Pijamasız yatmak vücut sıcaklığının aşırı yükselmesine engel olur. Büyüme hormonu metabolizma üzerinde önemli bir rol oynar. Sonuç olarak çıplak uyumanın vücut üzerinde olumlu etkileri vardır.

VÜCUDUNUZU SERİN TUTUN
Uyku kıyafetleriseçimizde sizi serin tutacak rahat modeller, daha derin, daha uzun ve sağlıklı bir uyku demektir. Sonuç olarak, kişisel konforun en üst düzeyde sürdürülmesi için doğru pijama seçimi önemlidir. İster, pamuklu, ipek, pazen ya da esnek malzemeler olsun, isterse hiç biri olmasın…