Geçmişten Günümüze Seksi İç Çamaşırları

'SEKSİ' NEDİR?
Böyle bir soru, genellemeci bir bakışla çocukça bulunabilir ancak, seksin karmaşık bir konu olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Dahası, insanların seksle ilgili düşünce ve deneyimleri hakkında bilgi alma imkanlarımız kısıtlıdır, kimse seksle ilgili sorulardan hoşlanmaz.

Seksi İç Çamaşırlarının tarihi, 'seksi' olan nedir, sorusu yanıtlanmadan anlatılamaz. Peki o halde Seksi ne demektir? Seksi, ne kadarını gösterdiğinizle ilgilidir, biraz bacak dekoltesi, biraz omuzlar, biraz göğüsler... tam olarak ne giydiğinizle, kumaşıyla rengiyle ilgilidir. Belki seksilik bir denge, giysilerinizde tercih ettiklerinizin içinde bulunduğunuz ortamla uyumudur.

GERÇEKTEN DE UTANMAKLA SEKS ARASINDA İLİŞKİ VAR MIDIR?
Modanın ihtiras bulmacasına verdiği doğru sayılabilecek cevap son derece basittir: İç Çamaşırı. Sayısız şekil, desen, kumaş ve renk arasından bilerek veya bilmiyerek yaptığ mız tercih bizim kişisel seksilik algımızı temsil eder, Elbiseler de içinde sakladığı lezzetleri. Hissettirir, flört eder, ama asla hepsini ortaya çıkarmaz.

Bütün zamanların seks idolü Marliyn Monroe

Bütün zamanların seks idolü Marliyn Monroe.

Meselenin özü de budur: gizem. Tamamen soyunuk olmak asla yeterli değildir, tıpkı herkese açık bir internet davetiyesinin cazip olmaması gibi. Hayır, iç çamaşırı her zaman merak uyandıran bir şeydir. Neyi saklayıp neyi göstereceğini dikkatle seçer. Tarih boyunca iç çamaşırı, kadının tutkularının ve davetkarlığının ifadesi olarak sunulmuş ve kadınlar tarafından bu amaçla giyilmiştir.

MUHAFAZAKAR BİR ÇAĞ
19. Yüzyılın başlarında, seksi aslında hiç de "seksi" değildi. Gerçek arzular ancak kapalı kapıların arkasında kadın ve erkeğin yalnız kaldığı ortamlarda ifade edilebilirdi. Kadının arzularından bahsetmesi utanç verici bulunurdu.

1800'lerde korse

1800'lerde kullanılan bazı korseler.

Cinsellik üzerindeki baskı iç çamaşırlarında karşılığını korse ile buldu. 1800'lerde kullanılan korseler bugünkülerden çok daha farklı ve kullanılması son derece konforsuz ürünlerdi. Kadın bedeninin her oranını kotrol etmek, karnı içeriye itip göğüsleri ileriye çıkartmak için her detayı ayrıntıyla planlanmış korseler kullanılırdı. İç organların bu kadar baskı altına alınması kadınlarda organ deformasyonlarına, kaburgaların ezilmesine, hatta düşük yapmaya neden sebep olabiliyordu
Neyse ki kadın bedenine baskıya dayalı bu dönem çok uzun sürmedi ve İç Çamaşırı modasında sahneye yeni buluşlar çıktı. Ancak korse ortadan kalkmadı. Bir kaç yüzyıl boyunca moda trenderine bağlı olarak biçim değiştirse de varlığını sürdürmeye devam etti.

Günümüzün modern korseleri, popo mide ya da kalça üzerinde etkili olacak şekilde özelleşmiş, baskıyı dağıtan özel dokunmuş esnek kumaşlar korse kullanmanın yol açtığı sorunları oldukça azaltmayı başarmıştır.

MODERN KADIN İÇ ÇAMAŞIRININ DOĞUŞU
20. Yüzyılın başlarında, kadınlar henüz son derece konforsuz ve sağlığa zararlı iç çamaşırları kullanmaya devam ediyorlardı. Ancak bu durum Mary Phelps Jacob Circa adında bir bebeğin 20 Haziran 1891'de doğuşunun ardından sonsuza dek değişecekti. Takvimler 1910 ylını gösterdiğinde Merry Phelps yeni buluşunun patentini alıp ilk örnekleri piyasaya sürmüştü bile. Bulduğu şey kadın iç giyiminde daha önce olmayan bir şeydi.

En sonunda iç çamaşırı vaad ettiği seçme özgürlüğünü gerçekten sunar hale geliyordu. 1. Dünya Savaşıyla beraber toplumun korseye olan ilgisi azalmaya başlamıştı. İç Çamaşırı şirketleri korsenin yerini alacak yeni bir şeyin arayışı içindeydi.
1920'lerin, dar ve düz kadın silueti gittikçe unutulmaya yüz tutarken, 1. Dünya Savaşının yol açtığı kıtlık kadınların korse kullanma ihtiyacını ortadan kaldırdı. Yeterli beslenemeyen, savaş yıllarında kıtlığı yaşamış insanların kilo sorunu yoktu artık. iç giyim firmalarının müşterilerine yeni şeyler sunma arayışlarının sonucunda Sütyenortaya çıktı. Kadınların sütyenlerine uygun iç çamaşırlarına da ihtiyaçları vardı ve bu durum ilk (bkz: slip) külotların ortaya çıkışını hazırladı. Önceki yüzyılların tersine slip kadınlar için yeniyi, özgürleşmeyi ve basitliği temsil ediyordu. Aşağıdaki resmin çok erkeklere göre olduğunu düşünebilirsiniz ama ilk defa Seksi kelimesi bunun gibi resimlerde iç çamaşırlarıyla poz veren güzel kadınları tanımlamak için kullanıldı, işte seksi kelimesinin sıfır noktası tam buradan başladı.

Mery Phelps Jacops ve icadı ilk modern sütyen

Mery Phelps Jacobs ve İcadı

1930'lar ve 40'lar boyunca moda değiştikçe kadınlar iç çamaşırlarını ayrı ayrı, iki parça halinde, sütyen ve külot olarak kullanmaya başladılar. Fakat hala "seksi" kavramının aşması gereken duvarlar vardı.

SEKSİ KIVRIMLAR ÇAĞI
1950'li yıllardan itibaren, seksi iç çamaşırları batı toplumlarında yaygınlaşmaya ve aleniyet kazanmaya başladı. Kadın bedeni seksi ve estetik bir objeye dönüşerek binlerce yıl boyunca kaybettiği özgürlüğüne yeniden kavuşuyordu.
1950'li yılları tek kelimeyle özetlemek gerekse belki de en uygun düşeni "poster" olurdu. Seksi kadın posterlerinin duvarları kaplamaya başladığı yıllardı. 2. Dünya Savaşının bitişiyle birlikte özgürlük rüzgarları daha şiddetli esmeye başladı. Seksi kadın posterleri,Jartiyer ve Büstiyermodellerinin yaygınlık kazanmasını sağladı. Artık iç çamaşırı seksiliğin ve kadınlığın sembolü haline geliyordu. Dikişsiz çorap, korse, jartiyer ve büstiyer kadın iç giyiminde seksi olanın kıvrımlar olduğunu herkese kanıtlamıştı.

Sütyene Hayır

60'lar boyunca kadınlar protesto eylemrinde sütyenlerini yaktı

60'lı ve 70'li yıllar boyunca kadının özgürleşmesi ve seksiliğin yükselişi devam etti. Bu durum kadın iç çamaşırı modasının da daha çılgın ve seksi olanın peşine düşmesine yol açtı.
60'lı yıllar kadınların konforsuz iç çamaşırlarına da başkaldırdığı yıllardı. Sütyen kullanmayı reddeden kadınlar protesto eylemlerinde sütyenlerini yakmaya başlamıştı.
70'lerden itibaren seksi iç giyim ve sütyenler yeniden moda olmaya başladı. Ancak daha davetkar bir duygu içinde kısalan seksi gecelikler ve daha bol dokumalarla. Bütün 70'ler boyunca sayısız çılgınlık deneyen moda tasarımcıları 80'leri başında birden klasiği yeniden keşfettiler. Kadınlar artık sevgilileriyle buluşmaya giderken iç çamaşırlarına da giysileri kadar özen göstermenin önemini kavramışlardı. 70'li yılların iç çamaşırı modasına yaptığı en önemli katkı vücudu sımsıkı saran,

esnek yarı transparan file kumaşlardan üretilmeye başlanan son derece seksivücut çorabımodelleriyle oldu. 70'lerde ortaya çıkan g-string külotlar bir anda giysilerin altından farkedilen iç çamaşırı izlerinden hoşlanmayan kadınların gözdesi haline geldi.

MADONNA VE BÜSTİYER
80lerin İç Çamaşırı modasına yön veren en önemli isim Madonna'dır. Öyle ki Madoona'yı anmadan 80'lerin Seksi İç Giyim modası açıklanamaz. İç Çamaşırı resmi olarak tek parçaya dönüşmüştü ve giysilerin kolları bir süre unutulacaktı. Moda, vücudu sımsıkı saran seksi elbiselerin yanı sıra, parmak arası terlik,g-string külot ve uzun kesimli, omuzlara dökülen saçlardı.

80'lerin 'seksi' anlayışının tam karşısında bir tutum alan 90'lı yıllar, çift cinsiyetli bir moda anlayışına yönelecekti. Çok kısa seksi elbiseler 90'larda yaygınlık kazanmaya başladı. Bunun en bilinen örneği Hugo Boss, Emprio Armani gibi modacıların tartışmalı televizyon reklamlarıyla yaygınlaştırdıkları iç çamaşırı modelleri. Bunlar teknik olarak elbiseden farksızdı ve mankenleri aslında hiç iç çamaşırı giymiyorlardı.
Emprio Armani'nin modelleri çıplaklığı biraz örten kısa elbiselerdi aslında ama bu tarz bir onyıl boyunca iç çamaşırı modasını domine edecekti. Artık seksiliği belirleyen şey cinsiyet değildi.
Madonna sadece iç çamaşırlarından ibaret değildi elbette. Sonraki onyıllarda sıkça göreceğimiz bir kadın tipinin ilk örneklerinden biri, belki de ilkiydi; seksi, bağlanmayan, kendine güvenli, özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen kadın. "İlişkilerimde kuralları ben koyarım" diyen kadınları da hesaba katmak zorundaydı artık erkekler.

80'lerin seks tanrıçası Madonna

80'lerin seks tanrıçası Madonna

Bu durum günümüze kadar kesintisiz olarak devam etti. Madonna modern iç çamaşırlarına ve tarzı olan özgür kadınlara bugün de ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Günümüzde Madonna'nın tahtında Beyonce oturuyor ve kariyeri Madonna'nınki ile şaşırtıcı benzerliklerle dolup taşıyor.

VE YENİ SEKSİ HUZURLARINIZDA
Bu gün iç çamaşırı geçmişte olduğundan çok daha kolay erişilebilir olmasının yanında seksi kavramına da benzersiz bir katkı sağlıyor. Modern seksi iç çamaşılarının artık neyi saklayıp saklamadığı çok önemli değil. Önemli olan giysilerin altında ne olduğu. Güçlü, kendine güvenen ve elbisesinin altına yalnızca seksi bulduğu şeyleri giyen bu yeni kadın tipine uygun iç çamaşırları, erkeklerin aklını başından alıyor. Artık ister romantik bir gece için egzotik, ister duygusal bir sohbet veya en uç fantaziler için olsun sayısız çeşit, renk ve modelde iç giyim ürünleri, kim olmak istediğinize karar vermeniz için önünüze seriliyor. Artık iç çamaşırı özgürlüktür, selamlıyoruz.

Yeni Seksi ve Victorias Secret modelleri

Yeni seksi ve Victoria's Secret modelleri